Historia firmy

Zakłady Chemiczne „SIARKOPOL” Tarnobrzeg sp. z o. o. powstały we wrześniu 2001 roku w wyniku restrukturyzacji Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu, które w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku były jednym z największych producentów siarki na świecie.

Historia produkcji nawozów w Tarnobrzegu - Machowie zaczyna się w grudniu 1961 roku, kiedy to po odkryciu bogatych złóż siarki w rejonie Tarnobrzega przez prof. Stanisława Pawłowskiego, w ramach przetwarzania wydobywanej siarki, powstał Oddział Superfosfatu Pylistego o zdolności produkcyjnej 200 tys. ton rocznie superfosfatu prostego.

W latach 1961–1969 w wyniku modernizacji i rozbudowy powstała największa fabryka produkująca nawozy fosforowe w Polsce - Zakład Produkcji Nawozów - z czterema liniami do produkcji superfosfatu prostego pylistego i czterema liniami do granulacji superfosfatu. Począwszy od 1985 r. rekordowa wielkość produkcji wynosiła ponad 1 mln ton SSP rocznie.

W latach dziewięćdziesiątych, w okresie zmian społeczno-gospodarczych, w wyniku ograniczenia dotacji państwowych dla rolników uległa zahamowaniu sprzedaż nawozów co wiązało się ze znacznym ograniczeniem produkcji. Był to również okres dostosowywania funkcjonowania zakładu do nowych realiów gospodarki rynkowej m. in. poprzez optymalizację kosztów produkcji oraz wprowadzanie na rynek nowych wyrobów chemicznych poszerzonych o nawozy wieloskładnikowe w tym blendingi nawozowe, pylisty USP a także środki ochrony roślin i różne formy siarki.

Lata 2001-2011 to okres dynamicznego rozwoju Spółki, wynikającego nie tylko z podjętych działań organizacyjnych, uruchomienia nowych linii technologicznych oraz wprowadzenia do produkcji wysokiej jakości nawozów mineralnych i siarki konfekcjonowanej ale również wykorzystania przez wysoko wykwalifikowaną załogę doświadczeń zdobytych w okresie 50 lat produkcji nawozów w Tarnobrzegu – Machowie.

Głównym atutem Spółki jest doświadczona załoga, która wsparta młodą wysoko wykształconą kadrą inżynierską sprawia, iż Zakłady Chemiczne „SIARKOPOL” sp. z o.o. są uznanym producentem nawozów wieloskładnikowych i siarki konfekcjonowanej na rynkach krajowych i zagranicznych.

Dzięki stałej współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi takimi jak: Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach (dawniej Instytut Nawozów Sztucznych), Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytut Chemii Organicznej w Warszawie, Instytut Chemii Nieorganicznej w Gliwicach, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach (dawniej Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa), Akademia Rolnicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska - Zakłady Chemiczne „SIARKOPOL” Tarnobrzeg sp. z o.o. regularnie poszerzają produkowany asortyment nawozów i siarki.


ZAKŁADY CHEMICZNE „Siarkopol” TARNOBRZEG sp. z o.o.

39-400 Tarnobrzeg, ul. Chemiczna 3

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 867-19-93-417

REGON 831220876

 

Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział

Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

KRS 0000062697

 

Kapitał zakładowy 38 943 630 PLN

certyfikatrzetelna firma

Ta strona używa cookie m.in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglądarce.
Korzystając z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

realizacja medox.pl