Dokumentacja techniczna
Dostępne opakowania
Big Bag
500kg
Worek
50kg
Właściwości

WAP MAG z mikroelementami zawiera 28% wapnia (CaO) całkowitego, 16% magnezu (MgO) całkowitego, 0,1% boru (B), 0,1% miedzi (Cu), 0,012% molibdenu (Mo), 0,1% cynku (Zn).

Zróżnicowane pod względem rozpuszczalności formy makroskładników występujących w nawozie sprzyjają systematycznemu uwalnianiu składników z granuli w całym okresie wegetacji roślin.

  • Wapń - zapewnia dobre ukorzenienie się roślin, korzystne warunki do pobierania innych składników pokarmowych, większą zdrowotność roślin uprawnych, węglanowa forma wapnia dodatkowo lokalnie odkwasza glebę.
  • Magnez - zapewnia efektywne pobieranie i przetwarzanie azotu w plon, dużą zawartość cukru w korzeniach (przy jednoczesnym spadku związków niepożądanych - melasotworów), duża zawartość tłuszczu w nasionach roślin strączkowych i oleistych, wyższą zdrowotność uprawianych roślin.
  • Bor - bierze udział w przemianach węglowodanowych i białkowych, syntezie chlorofilu i asymilacji CO2 oraz wykształceniu tkanek twórczych, wierzchołka wzrostu łodygi i korzeni.
  • Cynk - bierze udział w przemianach energetycznych, syntezie witamin C,B,PP i chlorofilu, aktywuje regulatory wzrostu.
  • Miedź - wpływa na rozwój i budowę anatomiczną wielu tkanek oraz rozwój brodawek korzeniowych roślin motylkowych, zwiększa odporność na choroby grzybowe.
  • Molibden - bierze udział w przemianach azotu i fosforu, ułatwia przyswajanie żelaza, jest niezbędny w procesie wiązania azotu przez bakterie brodawkowe.
Przeznaczenie

Nawóz WAP MAG z mikroelementami przeznaczony jest do stosowania na gleby mineralne i organiczne o odczynie bardzo kwaśnym, kwaśnym i lekko kwaśnym we wszystkich uprawach rolniczych na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych. Ze względu na znaczną zawartość magnezu powinien być on stosowany przede wszystkim na gleby o niskiej i bardzo niskiej zasobności w magnez.

Zalecany jest także na gleby z niedoborem mikroelementów a szczególnie boru, miedzi i cynku.

Zasady stosowania

Pod rośliny ozime na gruntach ornych nawóz powinien być stosowany pod orkę siewną. W przypadku roślin jarego siewu, czy sadzenia pod orkę zimową ewentualnie także pod orkę wiosenną. W innych przypadkach zaleca się zmieszanie nawozu z glebą na głębokość do 15 cm.


Na użytkach zielonych nawóz należy stosować zgodnie z zasadami nawożenia tych użytków na wiosnę przed lub na początku ruszenia wegetacji i po pokosach lub wypasach. Nawóz należy rozsiewać równomiernie na całej powierzchni pola w sposób wykluczający nawożenie pól i upraw do tego nieprzeznaczonych. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.

Dawkowanie

W zależności od uprawianej rośliny i zasobności gleby w magnez przyswajalny, nawóz stosuje się w uprawach rolniczych na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych w dawkach od 20 do 60 kg MgO/ha, co w przeliczeniu na masę nawozu odpowiada 130-350 kg nawozu na hektar.

Nawóz może być stosowany samodzielnie lub jako składnik mieszanki z innymi nawozami granulowanymi.

Do nawożenia warzyw w uprawach polowych zaleca się stosowanie nawozu w dawkach:

Uprawiane rośliny Dawki (kg/ha)
kalafior, szparag, fasola szparagowa, kapusta (czerwona, brukselska, głowiasta wczesna i późna, chińska i włoska), dynia, kukurydza cukrowa, rabarbar 130-350
jarmuż, brokuł, marchew, seler ( naciowy i korzeniowy), cykoria sałatowa, groch 100-250
por, kalarepa (wczesna i późna), burak ćwikłowy, rzodkiew, cebula, pomidor, ogórek, pietruszka, skorzonera, chrzan, cykoria 70-180
sałata, rzodkiewka, szpinak (wczesny i późny) 50-100

Do nawożenia sadów i plantacji roślin jagodowych zaleca się stosowanie nawozu w dawkach:

Uprawiane rośliny Dawki (kg/ha)
sady młode (1-3 letnie) wszystkie gatunki 10-30
sady owocujące (od 4 roku) wszystkie gatunki 50-100
plantacje porzeczek i agrestu 100-200
plantacje maliny, plantacje truskawki ( 1-szy rok uprawy) 70-140
plantacje truskawki ( następne lata uprawy) 50-100

Do nawożenia roślin ozdobnych uprawianych w polu zaleca się stosowanie nawozu w dawkach:

Uprawiane rośliny Dawki (kg/ha)
chryzantema, piwonia, irys, tulipan, słonecznik, bratek, ostróżeczka, żeniszek, dalia, lwia paszcza, celozja, cynia, goździk, lewkonia, mieczyk 100-250
begonia, nagietek, portulaka, aster, lobelia, petunia, lilia, aksamitka, szałwia, narcyz, stokrotka, macierzanka 70-180
szarłat, maciejka, nasturcja, paproć, pelargonia, bergenia 50-120
rdest 50-100

Dawki te zależą od pH ( pH w 1 M KCl) i składu mechanicznego gleby oraz potrzeb nawozowych roślin.