ZAKŁADY CHEMICZNE „Siarkopol” TARNOBRZEG Sp. z o.o. rozstrzygnęły konkurs zorganizowany w ramach IV edycji akcji edukacyjnej „Od ziarna aż po plon”, pod hasłem „Zdrowo żyj i wodę pij!”. Akcja, przygotowana przy współpracy z Centrum Dietetycznym Nutri Vita, tradycyjnie skierowana była do przedszkolaków w wieku 5 i 6 lat z terenu miasta Tarnobrzega oraz powiatu tarnobrzeskiego. Głównym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie dzieci tematyką związaną ze zdrowym odżywianiem oraz prawidłowym nawadnianiem organizmu.

Akcja „Zdrowo żyj i wodę pij” porusza kolejny temat związany ze zdrowym stylem życia, którym chcieliśmy zainteresować przedszkolaki i ich rodziców. Informacje zawarte w przygotowanej przez nas broszurce miały pomóc w przeprowadzeniu w przedszkolach lekcji na temat tego, jak ważna w życiu człowieka jest woda. Mamy nadzieję, że główny bohater naszej akcji – Włodek – sprawdził się w roli nauczyciela i jego słowa zapadły dzieciom w pamięć – mówi Wiktor Stasiak, Prezes Zarządu ZAKŁADÓW CHEMICZNYCH „Siarkopol” TARNOBRZEG.

W ramach akcji do przedszkoli trafiły broszurki informacyjne, które w obrazowy sposób przedstawiają, jaki wpływ ma picie odpowiedniej ilości wody na cały ludzki organizm. Dzieci dowiedziały się między innymi, jaki procent ludzkiego organizmu stanowi woda, jak odpowiednie nawodnienie wpływa na mózg, krew, skórę, nasz wygląd i samopoczucie, a także na trawienie i inne procesy zachodzące w organizmie.

Kampanii towarzyszyły dwa konkursy. Pierwszy z nich przeznaczony był dla przedszkolaków w wieku 5 i 6 lat z terenu miasta Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Drugi dedykowany był placówkom z tego terenu. Zadaniem dzieci było przygotowanie pracy plastycznej nawiązującej swoją tematyką do superbohatera Włodka oraz do tegorocznego tematu akcji. W konkursie dla placówek należało udokumentować – z wykorzystaniem technik audiowizualnych (zdjęcia, film) – proces przygotowania plakatu promującego picie wody.

Wybór zwycięskich prac był bardzo trudny. Na filmach było widać, że zajęcia edukacyjne przeprowadzone w ramach akcji były bardzo kreatywne, a dzieciaki uczestniczyły w nich z dużym zaangażowaniem. Myślę, że taka forma promowania zdrowych nawyków żywieniowych, w tym picia wody, wpłynie pozytywnie na dzieci, przekonując je do dobrych wyborów w przyszłości i będzie sprzyjać utrzymaniu zdrowia – mówi Katarzyna Szymczak, dietetyk i edukator żywieniowy z Centrum Dietetycznego Nutri Vita.

W konkursie indywidualnym pierwsze miejsce zostało przyznane Hannie Przybylskiej z Przedszkola nr 3 w Tarnobrzegu. Drugie zajął Kacper Szypuła z Zespołu Wychowania Przedszkolnego w Jadachach, natomiast zdobywczynią trzeciego jest Liliana Mitkiewicz z Publicznego Przedszkola w Woli Baranowskiej. Dodatkowo przyznano wyróżnienie dla Nikodema Łapy z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Marzeń” w Alfredówce. Dla dzieci przygotowano nagrody rzeczowe.

Wśród przedszkoli pierwsze miejsce i bon o wartości 5 tysięcy zł przyznano Przedszkolu nr 1 w Tarnobrzegu! Drugie miejsce i bon wartości 4 tysięcy zł zdobyło Przedszkole nr 15 w Tarnobrzegu, natomiast trzecia nagroda trafiła do Przedszkola nr 5 w Nowej Dębie, które otrzyma 3 tysiące zł.