Z okazji obchodów Barbórki, tradycyjnego święta górniczego, pracownicy Grupy Siarkopol Tarnobrzeg odwiedzili przedszkola w Mielcu i Koprzywnicy.

Dzieci miały okazję poznać jak wyglądała praca górników w dawnej kopalni siarki. O strojach i tradycjach związanych z tym zawodem opowiadali pracownicy grupy Siarkopol.

Opowiedzieli m.in.: o historii munduru galowego, który został zaprojektowany w 1817 roku, wyjaśnili dlaczego mundur ma 29 guzików i co symbolizuje pióropusz na charakterystycznej górniczej czapce (czako), a także co oznaczają na niej kolory piór: czarny, zielony, biały i czerwony.

Nie zabrakło też ciekawostek na temat historii święta Barbórki i św. Barbary – patronki górników oraz opowieści o tarnobrzeskim złocie, które wydobywane było w kopalni siarki.

Mimo że przemysł związany z wydobywaniem siarki został zakończony, a zakłady grupy Siarkopol przekwalifikowały swoje usługi, ponad 70-letnia historia zakładu wciąż stanowi ważną część dziedzictwa regionu. Uroczystości związane z obchodami Barbórki są doskonałą okazją do pielęgnowania i przypominania dawnych tradycji związanych z siarkowym górnictwem.