​6 czerwca podsumowaliśmy tegoroczną, trzecią już, edycję akcji edukacyjnej „Od ziarna aż po plon – Drużyna Zdrowej Piątki” i nagrodziliśmy zwycięzców towarzyszących jej konkursów.

Motywem przewodnim tegorocznej kampanii było zdrowe odżywianie. Postawiliśmy sobie za cel budowanie w dzieciach świadomości tego, że to, co jemy i pijemy, ma ogromne znaczenie. Przedszkola otrzymały zadanie udokumentowania przebiegu akcji edukacyjnej, zrealizowanej z użyciem materiałów informacyjnych, które przygotowaliśmy we współpracy z Centrum Dietetycznym Nutri Vita.

Oceniając prezentacje zgłoszone przez przedszkola do konkursu, stawialiśmy na pomysłowość. Ważne było dla nas to, aby dało się zauważyć, że formuła prowadzonej w danej placówce akcji przypadła dzieciom do gustu i chętnie w niej uczestniczyły. Na tej podstawie wyłoniliśmy zwycięskie placówki – mówi Mateusz Kutrzeba, wiceprezes ZAKŁADÓW CHEMICZNYCH „Siarkopol”. – Mamy nadzieję, że nagrody pieniężne, które otrzymają przedszkola, pozwolą im zrealizować przedsięwzięcia, dzięki którym będą one mogły jeszcze lepiej realizować swoją misję. Jesteśmy przekonani, że warto inwestować w placówki edukacyjne, warto też wspierać i nagradzać pracujących tam ludzi za ich kreatywność oraz zaangażowanie.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opracował nowoczesny model odżywiania – w oparciu o talerz zdrowego żywienia. W ramach akcji chcieliśmy nauczyć dzieci, w jaki sposób prawidłowo go skomponować, i zaszczepić w nich nawyki, które pomogą im zdrowo żyć. Widząc, jak wiele serca włożyły przedszkola w przygotowanie konkursowych prezentacji, jestem przekonana, że uczestniczące w tych projektach dzieci wyniosły z tego bardzo dużo, i to będzie w przyszłości procentować – dodaje Katarzyna Szymczak, dietetyk i edukator żywieniowy z Centrum Dietetycznego Nutri Vita.

Najwyżej oceniona została prezentacja tarnobrzeskiego Przedszkola nr 17. W nagrodę otrzymało ono czek na kwotę 5000 zł. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 4000 tysięcy zł przyznano Przedszkolu nr 13 w Tarnobrzegu. Trzecia nagroda o wartości 3000 zł trafiła natomiast do Publicznego Przedszkola w Woli Baranowskiej (gmina Baranów Sandomierski).

Konkurs dla przedszkolaków polegał z kolei na przygotowaniu prac plastycznych, które swoją tematyką miały nawiązywać do postaci jednego z superbohaterów „Drużyny Zdrowej Piątki”. Wzięło w nim udział ponad 160 dzieci z przedszkoli z terenu Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego.

Na konkurs dla dzieci wpłynęły bardzo różnorodne prace, wykonane różnymi technikami. Wybór zwycięzców był bardzo trudny. Dlatego też postanowiliśmy nie tylko nagrodzić autorów trzech prac, które najbardziej nas urzekły, ale także przyznać kilka wyróżnień. Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć, że jako członkowie komisji jednogłośnie uznaliśmy, że stawiamy na prace wykonane samodzielnie przez dzieci. Takie, przy których nie było widać znaczącej pomocy rodziców. To kryterium było kluczowe – mówi Mateusz Kutrzeba.

Pierwsze miejsce w konkursie dla dzieci przypadło Julii Sali z Przedszkola nr 8 w Tarnobrzegu. Drugie zajęła Łucja Wołowiec z Przedszkola nr 1 w Nowej Dębie, a trzecie Tomasz Kowalczuk z Przedszkola nr 1 w Tarnobrzegu. Wyróżnienia zdobyli: Marcelina Dutkowska (Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie), Aleksander Jankowski (Publiczne Przedszkole w Woli Baranowskiej) i Michał Idec (Samorządowe Przedszkole w Gorzycach). Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Finał akcji został zorganizowany w Parku Dzikowskim, przy współpracy z Tarnobrzeskim Stowarzyszaniem Inicjatyw Artystycznych FRAM – WOZOWNIA.