Przedstawiciele zarządów Grupy Siarkopol Tarnobrzeg zapraszają na tradycyjne uroczystości Barbórkowe.

W środę 4 grudnia br. około godz. 9.30 obchody rozpoczną się od złożenie kwiatów pod figurą św. Barbary obok szpitala w Tarnobrzegu. W uroczystości wezmą udział zarządy czterech spółek wchodzących w skład Grupy Siarkopol Tarnobrzeg, delegacje związków zawodowych i tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Kopalni „Siarki” Machów w likwidacji, a także władze samorządowe Tarnobrzega i dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej.

Delegacje w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej, będącej spadkobierczynią Orkiestry Górniczej KiZPS „Siarkopol” i górniczych pocztów sztandarowych oddadzą również hołd – odkrywcy tarnobrzeskiego złota – profesorowi Stanisławowi Pawłowskiemu. Złożenie kwiatów pod pomnikiem prof. Pawłowskiego zaplanowano na godz. 10.00.

Zwieńczeniem barbórkowych uroczystości będzie msza święta, która zostanie odprawiona  o godz. 10.30 w kościele pw. Świętej Barbary w Tarnobrzegu.

Organizatorzy zapraszają na uroczystości wszystkich mieszkańców oraz osoby, które były związane z zakładami KiZPS „Siarkopol”, którzy pracowali na rzecz rozwoju tarnobrzeskiego przemysłu siarkowego.

 


W 1953 roku geolog Stanisław Pawłowski, kierując zespołem badawczym, odkrył bogate złoża siarki rodzimej w rejonie Tarnobrzega. Było to wyjątkowe odkrycie, ponieważ siarka w tej formie występuje rzadko na świecie. Polska, dotychczas zmuszona do importu siarki, zyskała potencjał stania się jednym z największych producentów tego surowca.

Złoża siarki w Tarnobrzegu należą do tzw. złóż siarki rodzimej powstałych w wyniku procesów chemicznych w skałach wapiennych i gipsowych. Odkryte pokłady znajdowały się na głębokości od 30 do 120 metrów.

Od połowy lat 50. do końca 90. XX wieku Tarnobrzeg był światowym centrum wydobycia i przetwarzania siarki.

W szczytowym okresie Polska była jednym z największych eksporterów siarki na świecie, a Tarnobrzeg stał się symbolem polskiego przemysłu siarkowego.

Wydobycie siarki przyczyniło się do rozwoju regionu Tarnobrzega i poprawy jego sytuacji gospodarczej. Jednak w latach 90. XX wieku, wraz z transformacją ustrojową i spadkiem globalnego zapotrzebowania na siarkę, przemysł siarkowy w Tarnobrzegu zaczął podupadać. Ostatecznie część kopalń zamknięto, a tereny poprzemysłowe zostały poddane rekultywacji.

We wrześniu 2001 roku rozpoczęto restrukturyzację Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu.  Obecnie Grupę Siarkopol Tarnobrzeg tworzą cztery spółki tj.: Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o.o., Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o., Zakład Mechaniczny „Siarkopol” Sp. z o. o. oraz Zakład Produkcji Wody Pitnej w Baranowie Sandomierskim Sp. z o.o.

Grupa specjalizuje się przede wszystkim w wytwarzaniu wysokiej jakości nawozów dla rolnictwa i ogrodu oraz produkcji siarki konfekcjonowanej. Obszar działalności spółek obejmuje również produkcję konstrukcji stalowych i urządzeń technicznych dla przemysłu, dystrybucję wody oraz zielonej energii pochodzącej z własnych farm fotowoltaicznych, a także sprzedaż nawozów i węgla.