Terminy agrotechniczne dotyczące siewu zbóż jarych zbliżają się wielkimi krokami. Jest to zatem ostatnia chwila na wybór odpowiedniego nawozu wieloskładnikowego.

Kiedy siejemy?

Owies, pszenica jara, czy jęczmień ozimy mają co do zasady zbliżony optymalny termin wysiewu i jest on nieco zróżnicowany w poszczególnych częściach Polski. Generalnie należy przyjąć iż odpowiednim terminem siewu będzie okres od połowy marca do 5 kwietnia. W zachodniej części kraju warto rozważyć siew w okresie od 12 do 25 marca, a im dalej na wschód, tym termin siewu można opóźnić nawet do końcówki marca lub początku kwietnia.

W praktyce zaś dużo zależy od aktualnych warunków pogodowych: temperatury, czy chociażby poziomu uwilgotnienia gleby, który skutecznie może ograniczać przeprowadzenie zabiegów uprawowych oraz siewnych.

Warto także monitorować temperaturę gleby na głębokości siewu, gdyż ziarno zaczyna kiełkować gdy temperatura ta osiąga 2-3 stopnie C. Termometry do gleby kupimy już za kilkadziesiąt złotych.

Kiedy nawozimy?

Prawidłowe nawożenie pod zasiewy jare powinno zostać przeprowadzone po zbiorze przedplonu – wtedy również należałoby przeprowadzić orkę lub inną głęboką uprawę, która zapewniłaby odpowiednie wymieszanie składników pokarmowych z glebą.

Jeśli zaś przegapiliśmy tamten moment, wówczas nawozy przedsiewne należałoby rozsiać w możliwie najszybszym terminie, gdy tylko istnieje szansa na wjazd w pole. Tuż po tym zabiegu należy przeprowadzić mechaniczną uprawkę na głębokość 10-15 cm celem przemieszczenia nawozów w głąb profilu glebowego. Niestety ten wariant powoduje niepotrzebne przesuszenie ziemi na wiosnę, co w kontekście ostatnich suszowych lat ma bardzo niekorzystny wpływ na plonowanie.

Jakie nawożenie?

Należy mieć na uwadze, iż zboża jare mają nieco mniejsze zapotrzebowanie na składniki mineralne, aniżeli ich ozime odpowiedniki. Dla przykładu zdaniem ekspertów pszenica jara na wytworzenie 1 t ziarna potrzebuje ok. 24 kg azotu, 12 kg fosforu, 34 kg potasu 5 kg magnezu oraz 6 kg wapnia. Nieco niższe wymagania pod tym względem ma chociażby jęczmień jary.

Znając już powyższe dane liczbowe przed zaplanowaniem nawożenia niezbędne będzie zestawienie ich z zasobnością naszych pól w te makroskładniki. Nawozem, który doskonale sprawdzi się w takich warunkach jest Tarnogran Pod Zboża, a więc produkt zaprojektowany z myślą o stosowaniu go przedsiewnie w przypadku zbóż. W 100 kg nawozu zawiera on łącznie aż 4 kg azotu, 15 kg fosforu,20 kg potasu, a także 5 kg wapnia, 2 kg magnezu oraz 13 kg siarki. Co więcej, posiada on także mikroskładniki pokarmowe: miedź, mangan oraz cynk.

Nawóz ten wytwarzany jest przez Zakłady Chemiczne Siarkopol Tarnobrzeg i gwarantuje odpowiednio zbilansowany skład. W zależności od zasobności gleby w makroskładniki producent zaleca stosowanie go w dawce od 250 do 450 kg/ha.