Jesienne nawożenie ma ogromne znaczenie dla kondycji roślin. Dzięki temu zabiegowi są one odpowiednio przygotowane do trudnego dla nich okresu, jakim jest zima, i mają zapewniony dobry start na wiosnę.

Uzupełnianie gleby o łatwo przyswajalne składniki odżywcze warunkuje odpowiedni rozwój roślin oraz ich odżywienie przed zimą. Odpowiednia pielęgnacja jest gwarantem osiągnięcia właściwej fazy rozwojowej w okresie jesiennym.

Przełom września i października to idealny moment, aby wzmocnić rośliny, stosując odpowiednie środki. Zaleca się, aby stosowana w tym czasie mieszanka nawozowa była bogata w pierwiastki takie jak fosfor i potas. Dzięki temu rośliny będą nie tylko lepiej znosić mrozy, ale pomoże im to w gromadzeniu zapasów na zimę. Jesienią nie stosuje się natomiast nawożenia azotem. Pierwiastek ten pobudza bowiem rośliny do intensywnego wzrostu, co w tym okresie roku jest niewskazane.

Warto pamiętać, że wcześniejsze przeprowadzenie analizy gleby pozwoli odpowiednio dobrać dawki nawozów i – tym samym – uniknąć błędów podczas jesiennego nawożenia. Dzięki temu dowiemy się jakich składników najbardziej brakuje w ziemi. Zajmują się tym specjalistyczne laboratoria. Specjaliści radzą także, żeby co kilka sezonów wykonać zabieg odkwaszania, nazywanego powszechnie wapnowaniem, aby gleba lepiej przyswajała zawarte w nawozie składniki.

Podsumowując: proces jesiennego nawożenia to bardzo ważny element pielęgnacji roślin użytkowych i ozdobnych. Jeśli chcemy, aby odwdzięczyły się nam urodzajnym plonem, koniecznie musimy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie do zimy.