Rusza trzecia edycja akcji edukacyjnej „Od ziarna aż po plon’’, organizowanej przez ZAKŁADY CHEMICZNE „Siarkopol” TARNOBRZEG. Tym razem jej celem jest zainteresowanie dzieci tematyką związaną ze zdrowym odżywianiem.

Pomóc ma w tym „Drużyna Zdrowej Piątki”, czyli ekipa superbohaterów, którzy wraz z maskotką firmy, Siarkopolkiem, będą uczyć przedszkolaki między innymi, co jeść, a czego unikać, żeby zdrowo się rozwijać i dobrze się czuć.

Zależy nam na tym, aby przekazywać młodym mieszkańcom regionu wiedzę, której posiadanie będzie pozytywnie wpływać na ich życie. Zgodnie z zasadą: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, czy – nawiązując do hasła, które towarzyszy nam od pierwszej edycji kampanii – „Od ziarna aż po plon”. Dzieci są wdzięcznymi słuchaczami, więc liczymy na to, że z pomocą przedszkolnych wychowawców szybko przyswoją informacje, które dla nich przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że będą się tą wiedzą dzielić z rodzicami i odwrotnie, że rodzice zainteresują się tą tematyką i zechcą ją zgłębiać, utrwalając u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe – mówi Wiceprezes Zarządu ZAKŁADÓW CHEMICZNYCH „Siarkopol” TARNOBRZEG, Mateusz Kutrzeba.

Partnerem akcji zostało Centrum Dietetyczne Nutri Vita z Tarnobrzega. Pracujący w nim specjaliści zadbali o to, aby treści, które trafią do przedszkoli, odzwierciedlały aktualne rekomendacje dietetyczne oraz zalecenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w zakresie stanowiącym przedmiot kampanii, z uwzględnieniem wieku dzieci, do których jest ona skierowana.

Jedną z głównych zasad kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych jest edukacja dzieci od najmłodszych lat. Oswajanie ich z produktami spożywczymi, które korzystnie wpływają na nasz organizm, będzie procentowało w dorosłym życiu świadomymi, dobrymi wyborami. Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym, chętnie uczestniczą w różnego rodzaju akcjach edukacyjnych i mają naturalną potrzebę zdobywania wiedzy oraz doświadczenia. Łatwo namówić je do poznawania nowych smaków, co jest kluczowym czynnikiem podczas wprowadzania różnorodności w sposobie żywienia – mówi Katarzyna Szymczak, dietetyk i edukator żywieniowy z Centrum Dietetycznego Nutri Vita.

Podobnie jak w latach ubiegłych, akcja adresowana jest do 5- i 6-latków z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Do przedszkoli działających na tym terenie trafią przygotowane specjalnie na tę okazję ulotki, w których Siarkopolek, Szymek, Maksio, Feliks, Pola i Zuzia opowiadać będą jak „jeść zdrowo i żyć kolorowo”.

Tradycyjnie kampanii edukacyjnej towarzyszyć będzie konkurs plastyczny. Tym razem dzieci będą miały za zadanie przygotować pracę plastyczną, która swoją tematyką nawiązywać będzie do postaci jednego superbohaterów „Drużyny Zdrowej Piątki” – z uwzględnieniem jego atrybutów. Na autorów trzech najbardziej pomysłowych prac czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W osobnym konkursie wezmą udział przedszkola. Ich zadaniem będzie udokumentowanie – w formie zdjęć lub filmu – przebiegu akcji edukacyjnej „Od ziarna aż po plon. Drużyna Zdrowej Piątki”, przeprowadzonej w placówce z wykorzystaniem materiałów otrzymanych w ramach kampanii.

Materiały, które przekazujemy przedszkolom, są jedynie punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o dobrych i złych nawykach żywieniowych. Dajemy pracownikom przedszkoli pomoc w postaci superbohaterów i liczymy na ich kreatywność. Nagrodzimy tych, którzy znajdą najciekawszy pomysł na przekazanie tej wiedzy – mówi M. Kutrzeba.

Zwycięskie przedszkole otrzyma bon o wartości 5 tysięcy złotych. Za drugie miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 4 tysięcy złotych, a za trzecie – 3 tysięcy.

Na prace czekamy do 21 kwietnia. Regulamin i szczegóły konkursu dostępne są na stronie www.zchsiarkopol.pl

Regulamin konkursu: REGULAMIN